ES tiesa nolemj, ka Google jāsamaksā 2,4 miljardu eiro sods

Eiropas augstākā tiesa ir nolēmusi, ka Google jāsamaksā 2,4 miljardu eiro naudas sods, kas piespriests par ļaunprātīgu iepirkšanās salīdzināšanas pakalpojuma dominējošās pozīcijas tirgū izmantošanu.

Tehnoloģiju gigants bija pārsūdzējis naudas sodu, ko sākotnēji 2017. gadā uzlika Eiropas Komisija.

Tajā laikā tas bija lielākais sods, kādu Komisija jebkad bija piemērojusi, lai gan kopš tā laika to nomainīja 4,3 miljardu eiro sods, kas arī tika piemērots Google.

Google paziņoja, ka ir “vīlies” par spriedumu.

Ar to tiek izbeigta ilgstošā lieta, kuru pirmo reizi 2009. gadā, kad Apvienotā Karaliste vēl bija ES dalībvalsts, ierosināja Lielbritānijas uzņēmums Foundem.

Vēl viens no sūdzības iesniedzējiem, iepirkšanās salīdzināšanas vietne Kelkoo, X vietnē publicētajā paziņojumā nosauca spriedumu par “uzvaru godīgai konkurencei un patērētāju izvēlei”.

Eiropas Kopienu Tiesa (EKT), kas pieņēma šodienas spriedumu, savā spriedumā norādīja, ka Komisija pamatoti atzina Google rīcību par “diskriminējošu” un tās apelācija “ir pilnībā jānoraida”.

Tā piesprieda Google un tās īpašniekam Alphabet segt savus tiesāšanās izdevumus un atlīdzināt Eiropas Komisijas tiesāšanās izdevumus.

Paziņojumā Google norādīja, ka 2017. gadā ir veikusi izmaiņas, lai izpildītu Eiropas Komisijas lēmumu.

“Mūsu pieeja ir veiksmīgi darbojusies vairāk nekā septiņus gadus, vairāk nekā 800 salīdzinošās iepirkšanās pakalpojumu sniedzējiem nodrošinot miljardiem klikšķu,” teikts paziņojumā.

EDHEC Biznesa skolas Paplašināto tiesību institūta tiesību profesore Anne Vita sacīja, ka tas ir “svarīgs spriedums”.

“Tās ir sliktas ziņas uzņēmumam Google, kas šajā lietā ir izsmēlis savus tiesiskās aizsardzības līdzekļus,” viņa teica, vienlaikus norādot, ka uzņēmumam varētu rasties turpmākas problēmas.

“Valstu tiesās jau tiek izskatītas vairākas turpmākas prasības, ko iesniegušas cietušās puses, pieprasot kompensāciju par zaudējumiem, kas radušies Google pret konkurenci vērstas rīcības rezultātā.”

Pirmdien ASV valdība iesūdzēja Google tiesā saistībā ar tā reklāmas tehnoloģiju uzņēmējdarbību – uzņēmums tika apsūdzēts nelikumīgā monopola darbībā. Šī tiesas prāva vēl turpinās.

Pagājušajā nedēļā Apvienotās Karalistes regulatori provizoriski secināja, ka Google izmantoja pret konkurenci vērstu praksi, lai dominētu tiešsaistes reklāmas tehnoloģiju tirgū.

ES lietu pret Google sāka Foundem, kas 2009. gadā iesniedza sūdzību pret tehnoloģiju gigantu.

Tās pamatā bija apgalvojums, ka Google meklēšanas rezultātos lika saviem iepirkšanās ieteikumiem būt redzamākiem nekā konkurentu ieteikumiem.

Google centās apgalvot, ka prasībai nav ne juridiska, ne ekonomiska pamatojuma.

Taču pirms septiņiem gadiem Komisija piekrita, ka tehnoloģiju gigants faktiski monopolizēja cenu salīdzināšanu tiešsaistē, neļaujot citiem uzņēmumiem nostiprināties tirgū.

Tagad šis lēmums ir apstiprināts.

Nozares eksperti ir rūpīgi sekojuši līdzi ES lietai, un ir izteikti pieņēmumi, ka tās iznākums var iezīmēt virzību daudzās citās pretmonopola lietās, ar kurām Google pašlaik saskaras Eiropas Komisijā.

Komisija, kas vairākkārt apgalvojusi, ka meklēšanas gigants ļaunprātīgi izmantojis savu dominējošo stāvokli tirgū, ir piespriedusi soda naudas 8,2 miljardu eiro apmērā.

Šī nebūt nav vienīgā sadursme starp ES un lielajām tehnoloģijām.

Atsevišķā spriedumā EKT šodien paziņoja, ka Apple ir jāatmaksā Īrijai 13 miljardi eiro nesamaksāto nodokļu.

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru